9 to 1

Odds of 9 to 1 represent the probability or chance of a specific outcome. These 9-1 odds are commonly encountered in UK football and horse racing betting, offering slightly better chances than 10-1 odds in the betting market.

What do 9/1 Odds mean?

Meaning: 9/1 odds mean that for every £1 you bet, you win £9 if your bet is successful, plus you get your original £1 stake back.

Probability: These odds suggest the event is relatively unlikely to happen. The probability is 1 / (9 + 1) = 10%.

Payout Examples for 9/1 Odds

  • £1 bet: Profit = £9. Total return = £1 (stake) + £9 = £10.
  • £5 bet: Profit = £45. Total return = £5 + £45 = £50.
  • £10 bet: Profit = £90. Total return = £10 + £90 = £100.
  • £25 bet: Profit = £225. Total return = £25 + £225 = £250.
  • £50 bet: Profit = £450. Total return = £50 + £450 = £500.
  • £100 bet: Profit = £900. Total return = £100 + £900 = £1000.

What does 9/1 Each Way mean?

Each way” betting involves two parts: a win bet and a place bet, each at the same odds (9/1 in this case).

Win Part

  • As with a straight win bet, you get 9 times your stake if your selection wins.

Place Part

This pays out if your selection places (usually top 2-4 positions, depending on the event). The place odds are typically a fraction of the win odds (like 1/4 or 1/5 of 9/1).

For example, at 1/4 place terms, the place odds become 9/4.

Examples of Each Way Betting at 9/1

For each way bets, remember that the total stake is double (one for the ‘win’ and one for the ‘place’).

  • £1 each way (£2 total stake):
    • Win part: Profit = £9. Total return = £1 + £9 = £10.
    • Place part (at 1/4 odds, 9/4): Profit = £2.25. Total return = £1 + £2.25 = £3.25.
  • £5 each way (£10 total stake):
    • Win part: Profit = £45. Total return = £5 + £45 = £50.
    • Place part (9/4): Profit = £11.25. Total return = £5 + £11.25 = £16.25.
  • £10 each way (£20 total stake):
    • Win part: Profit = £90. Total return = £10 + £90 = £100.
    • Place part (9/4): Profit = £22.50. Total return = £10 + £22.50 = £32.50.
  • £25 each way (£50 total stake):
    • Win part: Profit = £225. Total return = £25 + £225 = £250.
    • Place part (9/4): Profit = £56.25. Total return = £25 + £56.25 = £81.25.
  • £50 each way (£100 total stake):
    • Win part: Profit = £450. Total return = £50 + £450 = £500.
    • Place part (9/4): Profit = £112.50. Total return = £50 + £112.50 = £162.50.
  • £100 each way (£200 total stake):
    • Win part: Profit = £900. Total return = £100 + £900 = £1000.
    • Place part (9/4): Profit = £225. Total return = £100 + £225 = £325.

In each way betting, if your selection only places and does not win, you only receive the return from the place part. If it doesn’t place, you lose both parts of the bet.

6 Horse challenge – Win up to £100,000

Enter Bet365’s 6 horse challenge competition – pick 6 horses for free to be in with a chance to win up to £100,000.